Magické zdravie
- Mag!c journalist
- Oct 21, 2019
- 6 min read
(ČASŤ II. - Mäso)
V poslednom čase je mäso dosť diskutovaná téma. Niekedy mám pocit, že presahuje to čo v skutočnosti pointa nejesť mäso má priniesť. Prečo som prestala jesť mäso? Ako sa snažím aby mi všetko dôležité minerály a vitamíny nechýbali v tele? Prečo aj tak niekedy „zhreším“ a dám si napr. rybu alebo tuniaka? To všetko nájdete v článku nižšie.
V prvom rade, nejdem nikoho presviedčať, že by mal prestať jesť mäso. Je to na Vás ako sa rozhodnete žiť. Avšak. Stretávam sa s mnohými otázkami a následnými argumentami prečo mäso jesť, tak som sa rozhodla zhrnúť Vám aspoň zopár mojich postrehov, ktoré ma napadli aby sme predišli prípadným nedorozumeniam.
Prečo si prestala jesť mäso? Je ti ľúto zvierat ? Boli na to určené. Kedysi sa tiež jedli,... = prestala som jesť mäso, pretože ma nebavilo počúvať názory iných. Pretože dnes sme v dostatočne modernom svete, aby sme vedeli obmedziť alebo v mojom prípade úplne vysadiť mäso. Prestala som jesť postupne. Zisťovala som ako na to bude moje telo reagovať. Nie totiž každý je pripravený na fakt že niečo tak silno živočíšne zrazu vysadí. Človek môže byť následne citlivejší až precitlivený, môže inak vnímať chute,... Fakt – mäso má vitamín D, B a zinok, ktorý Vám po vysadení môže chýbať. Živočíšne bielkoviny viete nahradiť rastlinnými (o tom aký majú efekt budem písať nabudúce); lenže napríklad zinok si telo nevie samo vytvoriť. Preto, ak sa chcete stať vegetariánom, alebo značne obmedziť konzumáciu mäsa, nie je to až tak jednoduché- potrebujete sa na to pripraviť vy a rozhodne potrebujete vedieť ako zásobiť telo potrebnými látkami po „vysadení“ mäsa. Ja som mala potrebu „vyčistiť“ si telo a keďže je dokázané, že pokým telo reálne strávi mäso (24h pokým prijmete iba mäso, ak sa k tomu pridá iná strava čo sa na 99% stane, mäso telo trávi viac ako 36h.) 80% ľudí už ďalšiu porciu mäsa prijalo. A tak je to uzavretý kolotoč nestráveného mäsa, ktoré sa ukladá spôsobuje prekyslenie organizmu ako som naposledy spomínala a jednoducho to nie je nič dobré pre telo.

Tak sa dostávame k druhej otázke. Ako to že v minulosti naše babky a dedkovia nič také neriešili a prežili. No pokiaľ ste zástanca toho, že sa máme stále podobať a správať podľa toho čo kedy raz bolo, je to celkom smutné. Je pravda že naše babky prežili na zemiakoch, slanine, zabíjačkách...Lenže vtedy nebola medicína taká ako je teraz. Nezaznamenávali klimatické zmeny, nebol taký rast populácie a tým pádom zvyšovanie konzumu, nebol taký nárast v mäsovom priemysle a dôvodov by bolo viac. Musíme sa trochu zamyslieť nad vecami ktoré vieme zmeniť. Než sa uspokojiť s tým „veď to tak bolo aj v minulosti“.
Sme príliš lenivý na zmeny, ale stále ich očakávame od sveta okolo nás.
Tretia vec, ktorá ma celkom dosť hnevá je odpoveď, že zvieratá na to boli určené. Chcela by som od každého človeka čo toto povie „dôkaz“ prečo si to myslia. Ideálne je povedať vegetariánovi, aké máš dôkazy, že mäso je zlé, všetko je to iba o biznise. V poriadku, ak si to myslíte, vyvráťte mi moje myslenie a dajte mi dôkaz o tom, že všetky konzumované zvieratá na to boli určené. A prosím nepoužite slová ako „čo také lovenie mamutov v minulosti“ (nemali totiž na výber ak chceli prežiť...oveľa viac boli ľudia spätý s prírodou a poďakovali sa Bohu za každý úlovok – lovili lebo museli a nepoznali nič iné). Ľudia sa stali náročnými, nestačí im obyčajné kuracie mäso dva krát za mesiac, (česť výnimkám) namiesto toho potrebujú všelijaké „šmakocinky“ ako teľacie mäso, bravčové mäso, hovädzie mäso, jahňacie mäso, spomínaná hydiny a divina a nehovoriac o vnútornostiach. Tak sa zvýšila produkcia lebo sa zvýšil aj dopyt. Je to všetko na nás. Nepotrebujeme toľko mäsa k prežitiu, nepotrebujeme toľké druhy –toto je iba náš výmysel a „fajnovosť“.
To, že človek sa na stravu bez mäsa musí trochu pripraviť je normálne, ani malé telíčko bábätka nepapá hneď všetky potraviny. Je to možno trochu iná situácia, ja viem, ale pointa je rovnaká. Ak viete čo mäso obsahuje (teda dôvod prečo ho jete), mali by ste poznať, ako sa tieto potrebné minerály alebo vitamíny dajú nahradiť, bez potreby prijať mäso. Tým sa vlastne odstráni názor že napr. v mäsa sú potrebné bielkoviny. Áno sú , tak ako aj v iných rastlinných výrobkoch. Tak aký je skutočný dôvod jesť mäso? Zvyk?
Dôležité je si zapamätať že strava bez mäsa vôbec nie je taká nudná ako sa o nej hovorí. Jediné čo bude na Vás, je trochu sa „do toho dostať“. Nemusíte kupovať všetky potraviny v bio obchodoch, ani nemusíte kupovať najdrahšiu quinou, či sladké zemiaky, alebo sezamový olej,... Toto všetko na Vás počká pokým si vôbec na stravu bez mäsa zvyknete. Ja som si dlho nemusela zvykať, po krátkom období mi to prišlo úplne prirodzené. Neprehováram sa aby som jedla tofu. Chutí mi.
Ako teda na to, ak "chcem byť " vegetarián alebo aspoň obmedziť mäso?
- na začiatok mi pomohlo menšie obmedzenie mäsa, ja som ho nejedla nejako výrazne ani pred tým, ale postačila mi konzumácia raz za dva týždne
- medzičasom som spoznávala rastlinnú stravu, získavala som informácie o vhodných zdravých náhradách mäsa a často krát ma udivovali hodnoty bežne dostupných a lacných potravín ako napr. fazuľa, šošovica, hrášok, sója, tofu,... z tých trochu „drahších“ je to tempeh o ktorom sa môžete dočítať tu – skvelo mi nahradí chuť klasickej sekanej
- postupne som si zvykala aby moja hlava začala pri nákupoch premýšľať inak
- spozorovala som, že mám viac energie, rýchlejšie mi funguje trávenie a nemám taký ťažký pocit zasýtenia (nie, nie je to placebo – to som ešte stále mäso jedla – len nie tak často)
- vysadenie mäsa úplne prišlo samo – nemala som potrebu kupovať mäso, a aj keď ma napadlo ho kúpiť, siahla som po drahších a kvalitných zdrojoch a keďže nerada plytvám, poznatky ktoré som pozbierala ma naučili, že za cenu kvalitného mäsa (6-9 EUR) viem mať minimálne 4 násobok chutných, lacných rastlinných náhrad (stále rovnako nutrične kvalitných) ako napr. sója, spomínaný tempeh, tofu, strukoviny, rôzne sójové výrobky
- keď som sa zoznámila s kuchyňou „bez mäsa“, začala som objavovať nové verzie potravín, ktoré som nepoznala ako napríklad nájdete tu
Takýmto spôsobom som "polo vegetarián" už vyše roka. Polo je preto lebo niekoľko krát do roka, zaokrúhlime to na 1 x za mesiac, si dám tuniaka, alebo na Vianoce lososa. Vyberám kvalitu nie kvantitu, pretože teraz si to už môžem príležitostne dovoliť. Viem, že mi nebude ľúto dať za konzervu tuniaka 4 eurá, alebo za krásny väčší filet lososa 15-20 EUR. V prípade lososa viem, že to nemám na jeden krát. V prípade tuniaka viem, že si doplním dôležité omega 3 mastné kyseliny (viac o nich tu) najmä počas zimy, kedy sa mi tuniak občas žiada.
Nie som striktný vegetarián. Ak by som mala chuť na mäso, dám si ho. Vyberala by som si ale úplne inak, ako som to robila pred tým. Ale už raz som taká povaha, že ak viem, čo mi škodí (v tomto prípade nie len mne), nebudem to podporovať.
Ďalší dôvod, prečo som prestala konzumovať mäso je biznis. To ako sa zvýšila potreba a spotreba, tým pádom následná produkcia mäsa je neuveriteľné. Tento graf naznačuje zmenu v produkcii mäsa od r. 1961-2014 zrejme nechcem vedieť aká krivka by nastala od r. 2014-2019.

Viac ku grafom spotreby, výroby mäsa a iných produktov nájdete tu.
Pod každým grafom nájdete aj zdroje, ktoré prispeli k vytvoreniu grafov.
Mojím najväčším presvedčením je to, že nie som vo veku kedy sa už tak drasticky vyvíjam, ako napr. malé deti. Som vo veku kedy dokážem veci urobiť inak - sama. Nepotrebujem prijímať to, čo moje telo nepotrebuje a viem toho viac načerpať z iných, oveľa dostupnejších rastlinných zdrojov. Mäso, pokiaľ nie je kupované od kvalitného dodávateľa (napr. farma, domáci chov,...), je podrobené stresu, liekom, hormónmi pre rast a často nepotrebnými antibiotikami. Ani taký chov zvierat vo väčšom množstve nie je prospešný. Zvieratá potrebujú veľa vody a krmiva. Napríklad „jedna krava môže spotrebovať okolo 41 639 litrov vody ročne. Neskôr produkuje metán – mimoriadne silný skleníkový plyn“. Takýchto faktov a dôvodov „prečo nejesť alebo obmedziť spotrebu mäsa“ by bolo veľa, je na to veľké množstvo štúdií, no to by tento článok nemal koniec.
Jednoducho ak budete veriť iným, budete potrebovať dôkazy, že to čo robíte je správne, obávam sa či pri tom vydržíte. Ja som sa až v priebehu toho ako som prestala jesť mäso, dostala k relevantným zdrojom a dôkazom. Nie všetko potrebuje dôkaz. Aspoň ja ho nepotrebujem pokiaľ viem, že to čo robím je pre mňa prospešné a nikomu, vrátane seba, tým neubližujem.
Ak by ste mali záujem o nutričnú tabuľku niektorých rastlinných zdrojov na porovnanie s mäsom, zanechajte mi komentár dole pod článkom a v budúcom článku túto tabuľku nájdete :)
Dúfam že Vás môj článok aspoň trochu naučil niečo nové, možno Vás podporil v tom čo chcete už dlho urobiť a možno sa rozhodnete aspoň trochu pomôcť sebe a našej planéte s obmedzením konzumácie mäsa.
Teším sa na Vás pri ďalšom článku, nezabudnite zdieľať a sledovať ma na sociálnych sieťach. – MJ.
Comentarios